Noslēdzies „Zinātnes skolas” otrais studiju gads
Aktualizēts 13.05.2014 22:27
2014. gada 26.aprīlī savu darbību šajā studiju gadā noslēdza“Zinātnes skola”, kura notika jau otro gadu. Septiņu mēnešu laikā jaunieši no Daugavpils, Ilūkstes, Krāslavas, Preiļu, Rēzeknes, Riebiņu, Salienas, Vaboles, Varakļānu un citām skolām atklāja zinātnes pasauli un, iejutās jauno zinātnieku un pētnieku lomā, noskaidroja, kā tā tiek izmantota mūsu ikdienas dzīvē, ražošanā, kā arī uzzināja jaunus un pārsteidzošus faktus par labi zināmām un ierastām lietām un procesiem.
Zinātnes skolas nodarbībās jauniešiem bija iespēja ne tikai praktiski darboties DU zinātniskajos institūtos un centros, kā arī citās struktūrvienībās, bet arī iepazīties ar kolorītām un interesantām personībām: Zinātnes skolas 1. nodarbības lekciju “Cik Latvijas iedzīvotāji un uzņēmumi ir gatavi eiro” interaktīvi un atraktīvi vadīja A/S Swedbank Finanšu centra Daugavpils vadītājs Edmunds Užens, savukārt otrajā nodarbībā DU Mākslas zinātņu institūta pētnieks, Dr.arch. Ilmārs Dirveiks iepazīstināja jauniešus ar tēmu “Ko slēpj senās ēkas un kā pētnieki to atklāj?”.
Trešajā nodarbībā „Kāpēc un kā zinātnieki aizsargā dabu?” atraktīvais DU Ekoloģijas institūta pētnieks, Latgales zoodārza vadītājs Dr.biol., Dr.paed., Dr.psych. Mihails Pupiņš ne tikai stāstīja par dabas aizsardzību, bet arī klātienē iepazīstināja jauniešus ar dažiem zoodārza iemītniekiem: bruņurupučiem, krupjiem un čūskām. Nākošajā DU Zinātnes skolas nodarbībā viesojās Humanitārās fakultātes Svešvalodu centra vieslektoreShuang Zhang, kura ar aizrautīgu stāstījumu par ķīniešu paražām, festivāliem un Ķīnas izglītības sistēmas niansēm skolēnos radīja interesi par Ķīnu un kultūras atšķirībām.
„Pozitīvais lādiņš studenta dzīvē” – par šādu tematu diskutēja DU Zinātnes skolas 5.nodarbībā, kurā studenti dalījās savā pieredzē par studiju iespējām Mūžizglītības apmaiņas programmas ERASMUS ietvaros. Savukārt 2014.gada marta nodarbībā jaunieši varēja iepazīties ar ļoti interesantu un inovatīvu pieredzi SIA AXON CABLE Mārketinga direktore Inetas Pečonkas lekcijā “Izglītība un zinātne biznesa attīstībai”. Tās laikābija iespēja uzzināt par uzņēmuma Axon Cable darbības pamatvirzieniem, par tā sadarbību ar zinātniskajām institūcijām, kā arī par zinātnes nozīmi uzņēmējdarbībā.
Zinātnes skolas ietvaros darbojās 5 grupas. Praktiskajās nodarbībās jaunieši, kuri interesējas par humanitārajām zinātnēm, tikās ar Humanitārās, Mūzikas un mākslas, Izglītības un vadības fakultātes pētniekiem, docētājiem un uzzināja par filologu, vēsturnieku, mūziķu, pedagogu un psihologu ikdienu, zinātniskā darba specifiku šajās jomās, par salīdzināmajām metodoloģijām valodas, literatūras un kultūras pētījumos, noskaidroja, kas ir ekspedīcija, iejutās neklātienē dažādu Eiropas valstu vidē, izzinot to interesantākos faktus un mēģinot runāt gan franču, gan vācu, gan angļu, gan zviedru, gan ķīniešu u.c. valodās, kā arī noklausījās zinātnieku stāstījumus par kurioziem, kuri nereti tiek piedzīvoti dažādu pētījumu veikšanas laikā.
Skolēni, kurus interesē dabaszinātnes, tikās ar universitātes Dabaszinātņu un matemātikas fakultātes pētniekiem un docētājiem. Strādājot kopā ar pieredzējušajiem universitātes pētniekiem, jauniešiem bija iespēja iepazīt arī pašlaik zinātniskajā pasaulē pieejamo vismodernāko aprīkojumu, kas atrodas DU laboratorijās. Praktiskajā nodarbībā bioloģijā tika izdalīts ģenētiskais materiāls, kā tiek veiktas analīzes, kā notiek klonēšana, kāda veida lamatas tiek izmantotas kukaiņu ķeršanai, kādas rāpuļu sugas sastopamas Latvijā utt. Skolēni, kuri darbojās fizikas jomā, uzzināja par skaņas īpašībām un īpatnībām, mēģināja arī paši veidot un pētīt skaņas ar pieejamo aprīkojumu. Praktiskajās nodarbībās vides zinātnēs jauniešiem tika dota iespēja veidot kartes, izmantojot modernās ģeogrāfijas informācijas sistēmu (ĢIS), veselības zinātnēs uzzināt par teorētiskām un praktiskām lietām veselības jomā, par cilvēka organisma enerģijas avotiem. Savukārt tie Zinātnes skolas dalībnieki, kurus interesē sociālās zinātnes, noskaidroja, kāda ir sociālo zinātņu specifika, kāda ir tiesību, socioloģijas un ekonomikas loma sabiedrībā, kā arī to, kādas ir nākotnes perspektīvas, piedalījās socioloģiskās aptaujas veidošanā un analizēšanā.
Zinātnes skolas pēdējā nodarbībā 26.aprīlī notika noslēguma pasākums un sertifikātu izsniegšana. Zinātnes skolas noslēguma pasākumā skolēnus uzrunāja Daugavpils Universitātes zinātņu prorektore, asociētā profesore Inese Kokina. Savā uzrunā viņa, neslēpjot prieku par motivētiem jauniešiem, apsveica topošos zinātniekus un novēlēja veiksmi mācībās, kā arī aicināja 12.klašu skolēnus turpināt izglītoties Daugavpils Universitātē, savukārt 10.-11. klašu skolēnus mudināja uz satikšanos „Zinātnes skolas” nodarbībās nākamajā studiju gadā. Kopumā sertifikātus saņēma 90 jaunieši. Noslēguma pasākumā muzikālu sveicienu skolēniem bija sarūpējuši DU Mūzikas un mākslas fakultātes studenti.
Nodarbības DU Zinātnes skolā notika vienu reizi mēnesī, un tās vadīja DU docētāji, dažādu jomu speciālisti. Nodarbību laikā tās dalībnieki piedalījās lekcijās un praktiskajās nodarbībās, iesaistījās zinātnisko aktualitāšu izzināšanā, iejutās pētnieka lomā, kā arī mācījās strādāt ar modernu aprīkojumu. Visas nodarbības DU Zinātnes skolā notikabezmaksas. Tie skolas dalībnieki, kuri apmeklēja vairāk nekā 50% nodarbību, saņēma sertifikātu, par ko tiks piešķirti 5 punkti, stājoties jebkurā DU bakalaura studiju programmā.
Paldies, jaunieši, par ieinteresētību un sadarbību! Uz tikšanos „Zinātnes skolas” nodarbībās nākamajā studiju gadā!
Papildus informācija:
DU Zinātņu daļa
Tālr.65425452
e-pasts: zinda@du.ces.lv