Noslēgusies 8. starptautiskā JTEFS/BBCC konference “Ilgtspējīga attīstība. Kultūra. Izglītība”
Aktualizēts 25.05.2010 17:28
BBCC misija – skolotāju izglītības un izglītības pētījumu pārorientēšana uz ilgtspējīgu attīstību.
2010. gada 17.-19. maijā Parīzē (Francijā) notika 8. starptautiskā konference “Sustainable Development. Culture. Education” (Ilgtspējīga attīstība. Kultūra. Izglītība), ko rīkoja JTEFS (Journal of Teacher Education for Sustainability – Skolotāju izglītības ilgtspējībai žurnāls) un BBCC (Baltic and Black sea Circle Consortium in educational research – Baltijas un Melnās jūras reģiona izglītības pētījumu konsorcijs) sadarbībā UNESCO/UNITWIN tīklojumu skolotāju izglītības pārorientēšanai uz ilgtspējību (tīklojums izveidots pie Jorkas Universitātes Toronto, Kanādā). Šogad konferences sagatavošanas process izcēlās ar Ilgtspējīgas izglītības institūta komandas nenogurdināmu un pašaizliedzīgu darbu, kas noritēja ciešā sadarbībā ar UNESCO.
8. starptautiskajā JTEFS/BBCC konferencē, kas notika UNESCO galvenajā mītnē Parīzē, piedalījās 100 dalībnieki no 27 pasaules valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Somijas, Norvēģijas, Lielbritānijas, Īrijas, ASV, Francijas, Itālijas, Spānijas, Grieķijas, Turcijas, Maltas, Ungārijas, Slovēnijas, Slovākijas, Polijas, Rumānijas, Baltkrievijas, Bosnijas un Hercogovinas, Dienvidāfrikas, Kostarikas, Irānas, Indijas, Malaizijas un Kenijas. Tādējādi konferencē piedalījās pētnieki un izglītības jomas darbinieki no gandrīz visiem pasaules reģioniem – Eiropas, Āzijas, Āfrikas, Ziemeļamerikas un Dienvidamerikas.
Konferences laikā tika atzīmēti 5 gadi kopš Baltijas un Melnās jūras reģiona izglītības pētījumu konsorcija (BBCC) dibināšanas. Dalībnieki atskatījās uz 5 gadu laikā paveikto, izvērtēja sasniegtos rezultātus un plānoja turpmāko darbu. Otrajā konsorcija pastāvēšanas piecgadē ir iecerēts paplašināt dalībvalstu skaitu un aktīvāk pievērsties iekšējo nacionālo tīklojumu izveidei.
Šī gada konferences apakštēma bija “BBCC misija – skolotāju izglītības un izglītības pētījumu pārorientēšana uz ilgtspējīgu attīstību”, kas rosināja lielu dažādību konferences sekcijās piedāvātajos rakstos un referātos. Galvenais uzsvars šīs tēmas ietvaros tika likts uz izpratni par skolotāju izglītības ilgtspējīgu attīstību un tās pamatā esošo pētniecību. Piedāvātās sekcijas konferences dalībniekiem deva iespēju izvērtēt dažādas pieredzes izglītības un ilgtspējīgas attīstības kontekstā, apmainīties ar idejām, prezentēt savu pētījumu rezultātus un jaunus pētnieciskos un attīstības projektus izglītības un ilgtspējīgas attīstības jomā.
17. maijā notika konferences svinīgā atklāšana, kurā uzstājās BBCC konsorcija prezidente prof. Ilga Salīte (Daugavpils Universitāte), kā arī pārējie konsorcija padomes locekļi no Lietuvas, Igaunijas, Somijas un Kostarikas. Konferences atklāšanā piedalījās un dalībniekus uzrunāja arī UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Dagnija Baltiņa un Latvijas Republikas vēstnieks Francijā Jānis Kārkliņš. Pēc svinīgās atklāšanas darbs turpinājās konferences plenārsesijās un astoņās sekcijās (skat. konferencesprogrammu). Konferences noslēguma dienā, 19. maijā, konferences dalībnieki pievienojās UNESCO organizētajam starptautiskajam simpozijam par skolotāju izglītības pārorientēšanu uz ilgtspējību. Simpozijā piedalījās dalībnieki no Baltijas un Melnās jūras reģiona konsorcija izglītības pētījumiem (BBCC) un globālā UNESCO/UNITWIN projekta tīklojuma skolotāju izglītības pārorientēšanai uz ilgtspējību, kā arī pieaicinātie UNESCO pārstāvji un delegāti no apmēram 50 valstīm un UNESCO nacionālajām komisijām. Savā uzrunā UNESCO izglītības ilgtspējīgai attīstībai nodaļas priekšsēdētājs prof. Čārlzs Hopkinss īpaši atzīmēja BBCC konsorcija un tā prezidentes prof. Ilgas Salītes ieguldījumu, īstenojot skolotāju izglītības pārorientēšanu uz ilgtspējību gan pētniecībā, gan praksē.
8. starptautiskā JTEFS/BBCC konference “Sustainable Development. Culture. Education” ir īpaša arī ar to, ka tās laikā tika prezentēts ne tikai kārtējais Journal of Teacher Education for Sustainability (JTEFS) numurs, bet arī svinīgi atzīmēta jauna starptautiski recenzēta žurnāla Discourse and Communication for Sustainable Education (DCSE) pirmā numura iznākšana. DCSE žurnālu ir laidis klajā Ilgtspējīgas izglītības institūts. Tas ir plaša tematiskā spektra žurnāls, kam raksturīga pētījumos izmantoto teoriju, metožu un pieeju dažādība, tādēļ DCSE ir kļuvis par platformu, kas dod iespēju dažādu valstu zinātniekiem komunicēt par ilgtspējīgas izglītības teoriju un praksi dažādu pieredžu skatījumā.
Fotogalerija: 17. – 19.05.2010. 8. starptautiskā JTEFS/BBCC konference “Ilgtspējīga attīstība. Kultūra. Izglītība”
9. starptautiskā JTEFS/BBCC konference “Sustainable Development. Culture. Education” notiks 2011. gada 18.-21. maijā Šauļu Universitātē, Lietuvā. Aicinām visus interesentus piedalīties un pievienoties Baltijas un Melnās jūras reģiona izglītības pētījumu konsorcijam (BBCC).
Konferences viesuniversitātes un organizācijas
Daugavpils Universitāte (Latvija)
Asociācija “Izglītība ilgtspējīgai attīstībai” (Latvija)
Tallinas Universitāte (Igaunija)
Austrumsomijas Universitāte (Somija)
Debrecenas Universitāte (Ungārija)
Anadolu Universitāte (Turcija)
Jorkas Universitāte (Kanāda)
Šauļu Universitāte (Lietuva)
Komenius Universitāte (Slovākija)
Multimēdiju Akadēmijas Institūts (Slovēnija)
UNESCO izglītības sektors
Papildus informācija:
Ilgtspējīgas izglītības institūts
Parādes 1-432, Daugavpils, LV-5401
iii@du.ces.lv, dzintra.ilisko@du.ces.lv
www.ise-lv.eu