PROJEKTA PĒTNIECE OKSANA KOVZELE PIEDALĪJĀS DAUGAVPILS UNIVERSITĀTES 62. STARPTAUTISKAJĀ ZINĀTNISKAJĀ KONFERENCĒ
Aktualizēts 22.10.2020 11:35
2020. gada 28. maijā saskaņā ar projekta „Svētku kultūras transformācijas pierobežā: Latgales un Pleskavas reģiona piemērs” (vienošanās Nr. 1.1.1.2/16/I/001; pieteikuma Nr. 1.1.1.2/VIAA/1/16/109) aktivitāšu plānu pētniece Oksana Kovzele piedalījās DU 62. starptautiskajā zinātniskajā konferencē.
Konferencē, kas Covid-19 infekcijas izplatības dēļ notika Zoom platformā, tika prezentēts projekta ietvaros izstrādātais ziņojums „Lieldienu svinēšanas īpatnības mūsdienās: Latgales reģiona piemērs”.
Kā liecina veiktās aptaujas dati (apkopoti 540 respondentu viedokļi), mūsdienās Lieldienas Latgalē ir samērā populāru reliģisku svētku piemērs, kuru tradīciju ievērošanas analīze atklāj zināmu pretrunu starp vietējo iedzīvotāju pārliecību (viss tiek ievērots, nekas nemainās) un reālo situāciju (mainās vai zūd atsevišķas tradīcijas, Lieldienas komercializējas u. tml.).
No vienas puses, reģionā dominē pozitīva attieksme pret Lieldienām (97,3%) kā būtiskākajiem kalendārā iekļautajiem svētkiem. Respondenti sevi raksturo kā aktīvus Lieldienu svinību dalībniekus (94,8%) un tik tiešām tic, ka viņi pilnībā ievēro šo svētku tradīcijas (93,9%). Aptaujāto viedokli apstiprina fakts, ka Latgalē līdz šim aktīvi praktizēta olu krāsošana (95,3%), svētku galda klāšana (92,1%), tuvinieku apciemošana (75,8%), ciemiņu uzņemšana (74,5%), kā arī citas tradicionālas Lieldienu darbības. No otras puses, mūsdienu dzīves apstākļi ievieš korekcijas Lieldienu svinību norisē un atsevišķu tradīciju ievērošanas pakāpē. Tostarp kā būtiskākās transformācijas jāmin: 1) svētkiem gatavošanās posma manāma reducēšana; 2) baznīcas ceremoniju daļēja ievērošana vai pakāpeniska atteikšanās no tām; 3) komercializācijas procesu iespaids; 4) izklaides aspekta pastiprināšanās.
Pētījuma tēzes ir pieejamas konferences mājaslapā:
https://dukonference.lv/files/Tezes_62_KONF_FINAL.pdf
Uz ziņojuma bāzes ir izstrādāts raksta manuskripts (angļu valodā), kas iesniegts publicēšanai EBSCO datubāzē indeksētajā izdevumā.