• A- A A+
  • Sākoties pavasara semestrim, DU ziemas dārzā krāšņi uzziedējušas šlumbergeras

    Aktualizēts 06.02.2017 11:14

    Šlumbergera (Schlumbergera syn. Zygocactus), ko tautā sauc par Ziemassvētku kaktusu, parasti zied gada tumšākajā laikā no novembra līdz janvārim, kad šo kaktusu dzimtenē Brazīlijā ir karsta tropu vasara, taču šogad DU ziemas dārzā tās mūs nolēmušas iepriecināt ar bagātīgu ziedēšanu, sākoties pavasara semestrim.

    Savvaļā šlumbergeras aug Centrālajā un Dienvidamerikā mitros tropu mežos, galvenokārt Brazīlijā. Tās dabā aug kā epifīti, uz koku stumbriem un zariem (līdzīgi kā orhidejas), tomēr tās pieder kaktusu dzimtai (Cactaceae), lai arī pēc formas nemaz neatgādina tradicionālos kaktusus.

    Ziemassvētku kaktusi ir pieticīgi, viegli kopjami, galvenais – nepārcensties ar laistīšanu, mēslošanu un vasarā pasargāt no tiešiem saules stariem. Ziedpumpuri tiem ieriešas rudenī, kad augam nepieciešama zemāka temperatūra – ap 10 – 15 grādiem. Līdz ko ziedpumpuri izveidojušies, kaktusiņu novieto siltākā vietā un to nevajadzētu pārvietot. Kaktusiņu laista, kad ir izžuvusi augsnes virskārta. Pa retam tas pacietīs arī iekaltēšanu, bet pārlieku mitrumu gan nē, īpaši, ja laiks vai telpas temperatūra ir vēsa. Laistīšanu samazina arī pēc ziedēšanas, tad augs iziet miera periodu.

    Bagātīga mēslošana tam nav nepieciešama. Mēslo līdzīgi kā orhidejas ar vāju komplekso minerālmēslojumu, reizi mēnesī. Miera periodā pēc ziedēšanas nemēslo nemaz.

    Labvēlīgs laiks šlumbergeras pārstādīšanai ir aprīlis, maijs. To var pārstādīt arī vasarā, vienīgi rudenī – pumpuru veidošanās laikā to nevajadzētu darīt. Pārstāda tikai nedaudz lielāka podiņā. Substrātu gatavo irdenu, gaisa un ūdenscaurlaidīgu.  Svarīgi poda apakšā iebērt drenāžas kārtu – keramzītu vai rupju granti. Stāda vai nu tīrā bagātinātas kūdras substratā, kam nedaudz piejaukta smilts, vai arī gatavo augsnes maisījumu no lapu zemes, kas bagātināta ar kūdras substrātu un smilti.

    Pats vienkāršākais pavairošanas veids ir ar stumbra spraudeņiem – posmiņiem. Vislabāk to darīt pavasarī vai vasaras sākumā. Bieži vien jau pie katra posmiņa pamatnītes ir izveidojušās gaisa saknītes, atliek tik tos saudzīgi atraut un iestādīt bagātinātā kūdras substrātā, kuram piejaukta smilts, attiecībā 1:1. Vislabāk ņemt spraudeni ar vairākiem posmiņiem, vismaz diviem, trim. Spraudeņa apakšdaļu ķīļveidīgi apgriež, griezuma vietu apkaisa ar kokogli vai pulverī saberztu aktivēto ogli un apžāvē.

    Lai kaktusiņš veidotu kuplāku krūmiņu un ieriestu vairāk ziedpumpuru, pavasarī augu galotņo – katram kaktusa zaram norauj gala posmiņus. Kaktusiņš dzīs jaunus dzinumus un zarosies.

    Iegriezieties arī Jūs ziemas dārzā, lai baudītu šo skaistuma mirkli!

    Papildu informācija:
    Eridiana Oļehnoviča
    Izglītības un vadības fakultātes prodekāne
    Tel. 29130310, e-pasts:eridiana.olehnovica@du.ces.lv

    Biežāk apmeklētās saites

    Raksti mums

    Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

    Rakstīt ziņu

    Pasākumu kalendārs

    < December >
    25 26 27 28 29 30 1
    2 3 4 5 6 7 8
    9 10 11 12 13 14 15
    16 17 18 19 20 21 22
    23 24 25 26 27 28 29
    30 31 1 2 3 4 5

    DU BUKLETI

    Pieraksties jaunumiem e-pastā

    Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!