Savu darbību uzsāks jauna programma ERASMUS+
Aktualizēts 23.10.2013 14:25
Kā jau iepriekš tika vēstīts, no 2014. gada savu darbību uzsāks jauna Mūžizglītības programma „Erasmus+”, kas apvienos pašreizējās Eiropas Savienības (ES) atbalsta programmas (Comenius, Leonardo da Vinci, Grundtvig, Erasmus, Jean Monnet, Mācību braucienu apakšprogrammas, Erasmus Mundus, Tempus, u.c.) un aizstās tās ar vienu. Programma „Erasmus+” ilgs no 2014. – 2020.gadam.
Eiropas Komisija (EK) jaunajai programmai “Erasmus+” 2014.–2020.gadam piešķīrusi apmēram 14,7 miljardus eiro, kas ir aptuveni par 40 % vairāk nekā pašreizējā 2007.-2013.gada periodā. Tādējādi gandrīz pieciem miljoniem cilvēku būs iespēja izglītoties un gūt praktisku pieredzi ārzemēs.
Lai iepazīstinātu Baltijas valstu Mūžizglītības programmas Erasmus koordinatorus ar jauno programmu, Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) sadarbībā ar Igaunijas Republikas Izglītības programmu centru „Archimedes Foundation” un Lietuvas Republikas Izglītības apmaiņas un atbalsta fondu organizēja semināru, kas notika šī gada 9.un 10.oktobrī Rīgā. Daugavpils Universitāti (DU) seminārā pārstāvēja Zinātņu daļas projekta koordinatore Inese Hodanova. Seminārā piedalījās arī Eiropas Komisijas pārstāve Līvija Rušti (Livia Ruszthy), kura stāstīja par jauno „Erasmus+” programmu.
ES jaunā programma izveidota, lai veicinātu izglītības kvalitāti un mazinātu jauniešu bezdarbu Eiropā. Pirmo reizi jaunā programma tiks papildināta ar iniciatīvu – sports.
Plānots, ka jaunā programma „Erasmus+” darbosies trīs galvenos virzienos:
- Mācību mobilitātes (Learning Mobility);
- Starpinstitucionālā sadarbība (Institutional cooperation);
- Politikas izmaiņas (Policy Reform).
Mobilitātes aktivitātēs (studijas, prakse, docēšana, pieredzes apmaiņa) ir ieviestas nelielas izmaiņas. Studiju un prakses mobilitāti jaunajā programmā „Erasmus+” būs iespējams izmantot visos studiju līmeņos (bakalaurs, maģistrs, doktors). Piemēram, ja studējošais ir devies bakalaura līmenī Erasmus studijās uz ārvalstīm, tad nākošā mobilitāte ir iespējama arī maģistra un doktora līmenī. Studiju ilgums no 3 līdz 12 mēnešiem. Prakses minimālais termiņš ir samazināts no 3 uz 2 mēnešiem. Docētājiem, kuri dosies akadēmiskā personāla mobilitātē uz ārvalstu viesaugstskolu, minimālais docēto stundu skaits ir palielināts no 5 uz 8 mācību stundām.
Jaunajā „Erasmus+” (2014–2020) programmas periodā mobilitātes izglītībā, apmācībā un sportā starp augstākajām izglītības iestādēm (nosūtošo un uzņemošo) notiks pamatojoties uz iepriekš noslēgtu starpuniversitāšu līgumu, kā arī nosūtošai un uzņemošai augstākās izglītības iestādei jābūt piešķirtai Erasmus Hartai.
EK pārstāve L. Rušti uzsvēra, ka 63% no kopējā budžeta tiks novirzīti mācību mobilitātēm: personāla un akadēmiskā personāla mobilitātei, stažieriem, skolu līderiem un jaunatnes darbiniekiem, mācību un prakses mobilitātei augstākās izglītības studējošajiem un arodizglītībai, maģistra grāda programmām, mobilitātei starp augstākās izglītības iestādēm un partnervalstīm, brīvprātīgajam darbam un jauniešu apmaiņai.
“Erasmus+” būs pieejama visām ES dalībvalstīm, Islandei, Lihtenšteinai, Norvēģijai, Šveicei, ES kandidātvalstīm, kam ir zināmas priekšrocības pirmspievienošanās stratēģijas ietvaros, un citām Rietumbalkānu valstīm. Turklāt valstis, kas atrodas ārpus ES, galvenokārt kaimiņvalstis, gūs labumu no rīcībām, kas paredzētas studiju un apmācību iespēju popularizēšanai ārzemēs, kā arī jauniešu aktivitātēm.
Programmas ietvaros būs paredzēta arī valodas apmācība visiem programmas dalībniekiem, liels atbalsts tiks sniegts cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, cilvēkiem, kuri nāk no nelabvēlīgas vides un attāliem rajoniem.
Sīkāka informācija par „Erasmus+” programmas vadlīnijām un dokumentiem EK tiks apstiprināti šī gada novembrī. DU nodrošinās vairāk informācijas par jauno „Erasmus+” programmu, tiklīdz tā būs pieejama.
Papildu informācija par programmu „Erasmus+”:
Eiropas Komisijas mājaslapā: www.ec.europa.eu
Eiropas Komisijas prezentācija par „Erasmus+” programmu augstākajā izglītībā (PDF, 575.3 Kb)
Eiropas Komisijas pārstāves Līvijas Rušti prezentācija par „Erasmus+” (PDF, 2.6 Mb)
Sīkāka informācija:
Inese Hodanova
Projekta koordinatore
Tālr.:654 21 606
E-pasts: erasmus@du.ces.lv