• A- A A+
  • Silenes dabas parkā notikušas apmācības par spāru aizsardzības aspektiem

    Aktualizēts 19.08.2014 23:49

    Biedrība Zaļā upe sadarbībā ar Daugavpils Universitātes Sistemātiskās bioloģijas institūtu no 13. augusta līdz 15. augustam Daugavpils Universitātes Studiju un pētniecības centrā Ilgasorganizēja apmācību semināru resnvēdera purvuspāres Leucorrhinia caudalis sugas aizsardzībā iesaistītajām ieinteresētajām organizācijām un personām par spāru aizsardzības aspektiem.

    Semināra pirmajā dienā projekta eksperts Mārtiņš Kalniņš un Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvis Valdis Pilāts informēja semināra dalībniekus par sugu aizsardzības plānu izstrādes procesu Latvijā, par līdz šim izstrādātajiem sugu aizsardzības plāniem un to saistību gan ar valsts ziņojumu Eiropas Komisijai, gan to nozīmi dabas aizsardzībā, kā arī par topošo resnvēdera purvuspāres sugas aizsardzības plānu. Latgales zoodārza pārstāvji Aija un Mihails Pupiņi klātesošos iepazīstināja ar LIFE HerpetoLatvija projekta aktivitātēm un vairākiem veiktajiem purva bruņurupuča un sarkanvēdera ugunskrupja aizsardzības pasākumiem, to skaitā – ūdenstilpju atjaunošanu un izveidi. Gan prezentācijas, gan objektu apskates dabā laikā semināra dalībniekiem tika stāstīts par šo objektu nozīmi abinieku, rāpuļu un spāru aizsardzībā.

    Semināra otrajā dienā dalībniekiem bija iespēja noklausīties Latvijas Dabas muzeja speciālistes Lauras Grīnbergas un Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvja Andra Urtāna lekcijas par stāvošiem un tekošiem saldūdeņu biotopiem, tos ietekmējošiem faktoriem, kā arī par Latvijā notiekošajiem un vēl nepieciešamajiem apsaimniekošanas pasākumiem. Pēc lekcijām telpās, semināra dalībnieki apmeklēja vairākus Silenes dabas parka ezerus un upes. Ezeru un upju apmeklējuma laikā lekciju laikā iegūtās zināšanas tika papildinātas, pašiem mēģinot atpazīt ūdeņu biotopiem raksturīgās sugas, spāres un citus dzīvniekus ietekmējošos vai potenciāli ietekmējošos faktorus, kā arī mēģinot identificēt katrai vietai nepieciešamos apsaimniekošanas pasākumus un apjomus.

    Semināra trešajā dienā interesenti tika iepazīstināti ar Latvijas spāru faunu, dzīves veidu un biotopiem, to skaitā mazajām meža ūdenstilpēm – grāvjiem, ieplakām un dīķiem. Pārgājiena dabā laikā katrs no dalībniekiem varēja izmēģināt roku spāru ķeršanā un atpazīšanā, kā arī apskatīt tādus Latvijas dabas retumus kā ugunskrupi un meža susuri.
    Lai arī projekta mērķsuga ir viena – resnvēdera purvuspāre, tomēr šo triju dienu laikā semināra dalībniekiem bija iespēja uzzināt jaunas, kā arī atkārtot zināmās lietas par dabas aizsardzības un ikdienas darbu ciešo saistību. Lai aizsargātu katru sugu atsevišķi, visticamāk resursu (pirmkārt jau cilvēku!) nepietiks. Tai pašā laikā plānojot atsevišķu biotopu, teritoriju, objektu aizsardzību, ir jāzina arī sugu dzīvesveids un prasības pret dzīvotni. Bieži ir nepieciešams tikai nelielas izmaiņas vai papildinājums kādā no mūsu ikdienas darbiem, lai ieguvēji būtu vairāk.

    Seminārā piedalījās Dabas aizsardzības pārvaldes, AS “Latvijas valsts meži”, Daugavpils Sistemātiskās bioloģijas institūta, Latvijas Dabas muzeja, Latvijas entomoloģijas biedrības, Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza, Latgales zoodārza darbinieki, kā arī Latvijas Universitātes un Daugavpils Universitātes studenti.

    Semināra materiāli ir atrodami.
    11491-12709 11492-12710 11493-12711 11495-12713
    Apmācību seminārs organizēts projekta „Sugas aizsardzības plāna izstrādāšana un ieviešanas uzsākšana resnvēdera purvuspārei Leucorrhina caudalis” (projekta nr. 1-08/162/2014) ietvaros un to finansiāli atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds.
    11420-12614-m6429-9685-m   Biedrība “Zaļā upe”

    Papildu informācija:
    Mārtiņš Kalniņš
    Projekta eksperts
    Tālr. 26457974
    e-pasts: martins.kalnins@biology.lv

    Biežāk apmeklētās saites

    Raksti mums

    Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

    Rakstīt ziņu

    Pasākumu kalendārs

    < January >
    30 31 1 2 3 4 5
    6 7 8 9 10 11 12
    13 14 15 16 17 18 19
    20 21 22 23 24 25 26
    27 28 29 30 31 1 2

    DU BUKLETI

    Pieraksties jaunumiem e-pastā

    Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!