• A- A A+
  • Valsts apbalvojums pasniegts DU asociētajam profesoram, Dr.hist. Henriham Somam

    Aktualizēts 05.05.2015 18:16

    13157-14542Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, 4.maijā Melngalvju namā notika Triju Zvaigžņu ordeņa, Viestura ordeņa un Atzinības krusta pasniegšanas svinīgā ceremonija. Par nopelniem kultūras un izglītības darbā, ilggadējo nozīmīgo ieguldījumu vēsturiskā albuma „Terra Mariana”  tapšanā, ieguldījumu Latgales vēstures pētniecībā un popularizēšanā Atzinības krusts, ieceļot par Atzinības krusta virsnieku, pasniegts Daugavpils Universitātes vēstures bakalaura, maģistra un doktora studiju programmas docētājam, DU Humanitāro un sociālo zinātņu institūta reģionālo studiju centra “Latgales pētniecības institūts” vadītāja p.i.,  asociētajam  profesoram, Dr.hist. Henriham Somam.

    Apsveicam!

    13156-14541-mAtzinības krusts (Croix de la reconnaissance) ir 1938. gadā Latvijas Republikā izveidots apbalvojums “par izcilu Tēvijas mīlestību un par sevišķiem nopelniem valsts, sabiedriskajā, kultūras, zinātnes, sporta un izglītības darbā (par nopelniem uzskatāma uzticīga un uzcītīga kalpošana valsts vai pašvaldības dienestā, priekšzīmīga un godīga darba izpilde, ikviena sabiedriska kalpošana, tautas gara, pašdarbības un saimniecisko spēku attīstīšana)”, pastāvējis līdz Latvijas okupācijai 1940. gadā, atjaunots 2004. gadā.

    Henrihs Soms Daugavpils Universitātē strādā kopš 1981. gada. Šajā laikā no pasniedzēja (1981 –1993) viņš izauga līdz docentam (1993 – 2003) un asociētajam profesoram (kopš 2003. gada). No pedagoģiskās darbības paša sākuma viņš docē studiju kursus un vada studentu pētnieciskos darbus pasaules un Latvijas vēsturē. Atjaunotajā Latvijas Republikā H. Soms pirmais izstrādāja un sāka docēt studiju kursus Latgales vēsturē: „Latgales 16. – 18. gs. vēsture” (DU ABSP „Vēsture”, 2 KP) un „Latgales 19. – 20. gs. vēsture” (DU ABSP „Vēsture”, 2 KP); asoc. prof. H. Soms sadarbībā ar DU profesoru A. Ivanovu ieviesuši augstākajā izglītībā studiju disciplīnas, kuras līdz šim netika docētas vēstures studiju programmās Latvijā – vēstures reģionālistiku un vēstures informātiku. Tās tiek apgūtas studiju kursos „Reģionālisma problēma vēsturē” (DU AMSP „Vēsture”, 2 KP) un „Reģionālo pētījumu vēsturē metodoloģija un metodika” (DU DSP „Vēsture”, 4 KP); „Vēstures informātika” (DU AMSP „Vēsture”, 2 KP) un „Datu bāzes kā reģiona vēstures dinamiskais modelis” (DU DSP „Vēsture”, 2 KP). 34 gadu ilgajā pedagoģiskajā darbā H. Soms bija vairāk nekā 50 bakalaura darbu un ap 30 maģistra darbu zinātniskais vadītājs; kopā ar DU Vēstures katedras kolēģiem izaudzinājis vairākus simtus augsti kompetentu vēsturnieku – Latgales novada pazinēju un patriotu.

    Par H. Soma autoritāti Latvijas akadēmiskajā vidē liecina arī tas, ka viņš ilgstoši (kopš 2004. g.) darbojas kā Rēzeknes Augstskolas ABSP „Vēsture” Gala pārbaudījumu komisijas priekšsēdētājs. Kamēr vēstures studijas tika īstenotas Liepājas Universitātē, arī tur H. Soms tika aicināts par Gala pārbaudījumu komisijas priekšsēdētāju.

    Asoc. prof. H. Soma pedagoģiskais darbs universitātē paralēli saistīts ar zinātnisko pētniecību un organizatorisko darbu zinātnē. Viņa pētnieciskās intereses ir saistītas, pirmkārt, ar Latgales vēsturi. Gandrīz divdesmit gadi veltīti vēsturiskā albuma Terra Mariana, ar to saistīto vēstures un historiogrāfijas avotu apzināšanai, izpētei un publicēšanai. H. Soma vadībā radošais kolektīvs laidis klajā unikālo izdevumu Terra Mariana, 1186-1888: albums un komentāri (Rīga: Franko Kozimo Panīni apgāds, 2014. 344 lpp.), kas kļuva par nozīmīgo faktu vēstures pētniecībā un kultūrā.

    H. Soma pētījumu rezultāti Latgales vēsturē, vēstures reģionālistikā un vēstures informātikā atspoguļojušies vairākās publikācijās un konferenču referātos Latvijā, Lietuvā, Vācijā, Krievijā, Baltkrievijā. Pateicoties H. Soma mērķtiecīgajai darbībai Latgales novada vēstures apzināšanā, pētniecībā un popularizēšanā, Latgales vēstures historiogrāfija tagad ieņem redzamu vietu Latvijas vēstures pētniecībā, veidojot atsevišķu virzienu, kas izlīdzina līdzšinējo nepietiekamu uzmanību šim Latvijas vēsturiskajam novadam.

    Pateicoties H. Soma dalībai Latvijas un Eiropas projektos, risināti vēstures un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas teorētiskie un praktiskie jautājumi. Svarīgākie no projektiem, kuros piedalījās H. Soms: „Panorama Dvina/ Daugava” (Zviedrijas pārrobežu sadarbība ar Latviju un Baltkrieviju, 2004.–2009. g.); „Industriālais mantojums tūrisma un biznesa attīstībai /TURBINE/” (INTERREG, 2006.–2007.g.); „Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un popularizēšana Daugavpilī un Grodņā” (Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas projekts Nr. LLB-2-246, 2013.–2014. g.) u.c.

    Kopš 2008. gada Henrihs Soms ir Latgales pētniecības institūta (LPI) direktors. LPI – ir zinātniski pētnieciska organizācija, kuras mērķis ir kompleksa Austrumlatvijas reģiona (Latgales) izpēte (http://lpi.du.ces.lv/). Vienlaikus ar konferenču un semināru organizēšanu, publikāciju sagatavošanu, datu bāzu („Latgales dati” ; „Dinaburgas cietoksnis” ) uzturēšanu un citu zinātnisku un praktisku uzdevumu veikšanu, LPI ar H. Somu priekšgalā aktīvi iesaistās sabiedriskajās aktivitātēs ne tikai Daugavpilī un novadā, bet arī visā Latgalē. Tiek sniegtas zinātniskās konsultācijas plašajā tematiskajā lokā, rīkoti izglītojošā rakstura pasākumi, popularizēts Latgales kultūrvēsturiskais mantojums.

    Darbības laikā Daugavpils Pedagoģiskajā universitātē (DPU) / Daugavpils Universitātē (DU) H. Soms ieņēma vairākus atbildīgus amatus: DPU Senāta priekšsēdētājs (1993–1996);

    DPU Humanitārās fakultātes prodekāns (1993–2001); DU Vēstures katedras vadītājs (2002–2008). Vienmēr piekopj demokrātisko darba stilu, labi saprotas ar darba kolēģiem un studentiem.

    Henrihs Soms par sasniegumiem apbalvots ar Daugavpils novada un DU Atzinības rakstiem, kā arī ar Polijas Nopelnu ordeni (2009).

    Biežāk apmeklētās saites

    Raksti mums

    Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

    Rakstīt ziņu

    Pasākumu kalendārs

    < November >
    28 29 30 31 1 2 3
    4 5 6 7 8 9 10
    11 12 13 14 15 16 17
    18 19 20 21 22 23 24
    25 26 27 28 29 30 1

    DU BUKLETI

    Pieraksties jaunumiem e-pastā

    Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!