• A- A A+
  • Valsts pētījumu programmas projekta EKOSOC-LV zinātnieku darba seminārs Daugavpils Universitātē

    Aktualizēts 17.12.2015 10:00

    12151-13417-m2015.gada 15.decembrī Daugavpils Universitātē tika organizēts zinātniski praktiskais seminārs, kurā apsprieda Valsts pētījumu programmas „Tautsaimniecības transformācija, gudra izaugsme, pārvaldība un tiesiskais ietvars valsts un sabiedrības ilgtspējīgai attīstībai – jaunas pieejas ilgtspējīgas zināšanu sabiedrības veidošanai (EKOSOC_LV)” programmas projekta 5.2.3. “Latvijas lauku un reģionālās attīstības procesi un iespējas zināšanu ekonomikas kontekstā” un projekta 5.2.9. “Sociālās apziņas izmaiņu ietekme uz ekosistēmas pakalpojumu ilgtspējīgu nodrošinājumu” 1.posma rezultātus. Projektos iesaistītie pētnieki iepazīstināja ar pētījumos iegūtajiem starprezultātiem un pārrunāja nākamā posma uzdevumus, noteica izaicinājumus un apsprieda sadarbības iespējas.

    14135-15593Kopš 2014. gada tiek īstenota Valsts pētījumu programmas 5.1. programma  „TAUTSAIMNIECĪBAS TRANSFORMĀCIJA, GUDRA IZAUGSME, PĀRVALDĪBA UN TIESISKAIS IETVARS VALSTS UN SABIEDRĪBAS ILGTSPĒJĪGAI ATTĪSTĪBAI – JAUNAS PIEEJAS ILGTSPĒJĪGAS ZINĀŠANU SABIEDRĪBAS VEIDOŠANAI (EKOSOC-LV)”, kuras mērķis ir nodrošināt Latvijas tautsaimniecības transformācijas, gudras izaugsmes, pārvaldības un tiesiskā ietvara procesu un problēmu izpratni valsts un sabiedrības ilgtspējīgai attīstībai; attīstīt zināšanu bāzi un cilvēkkapitālu sociālajās zinātnēs, fokusējot programmas ietvaros īstenotos pētījumus uz sabiedrības attīstībai svarīgiem jautājumiem (izglītība, inovācijas procesi, zināšanu ekonomika, demogrāfija, valsts un sabiedrības institūciju attīstība), veidojot spēcīgas sociālo zinātņu skolas, nodrošinot to saikni ar citām zinātņu nozarēm, izglītību un sabiedrības pārvaldības institūcijām un radot pamatojumu – zināšanu bāzi lēmumu pieņemšanai sabiedrības pārvaldībā. Valsts pētījumu programmas vadītāja – LZA akadēmiķe, LLU profesore, Dr.habil.oec. Baiba Rivža.

    14134-15592Projektā 5.2.3 “Latvijas lauku un reģionālās attīstības procesi un iespējas zināšanu ekonomikas kontekstā” (Latvijas Lauksaimniecības universitāte, vadītāja B.Rivža) darbojas arī DU pētnieku grupa. Projekta mērķi: apvienot vairāku zinātņu virzienus (ekonomisko, socioloģijas, pārvaldības) Latvijas lauku un reģionu viedas attīstības stratēģijas izveidei integrāla skatījuma ieguvei; izveidot sabalansētas un ilgtspējīgas lauku un reģiona attīstības modeli kā instrumentu zinātniski pamatotu priekšlikumu izstrādei lauku un reģionālās politikas jomā, kas sekmē lauku kā sistēmas izpratni un virzību uz viedo reģionu izveidi un attīstību, inovatīvās kapacitātes palielināšanu reģionos; izplatīt pētījuma gaitā iegūtās vispārīgās atziņas sabiedrībā un piedāvāt lietišķus priekšlikumus kontaktos ar politiķiem un pašvaldību darbiniekiem, lai veicinātu zinātnisko atziņu pārnesi uz praktisku rīcību.
    Projekta 5.2.9. “Sociālās apziņas izmaiņu ietekme uz ekosistēmas pakalpojumu ilgtspējīgu nodrošinājumu” mērķis – izpētīt sociālās apziņas izmaiņu ietekmi uz ekosistēmas pakalpojumu izmantošanas ilgtspējīgu nodrošinājumu, tai skaitā izpētīt modeļteritoriju – ekoloģiski jutīgo teritoriju ekosistēmu pakalpojumu aspektu un kopienu sociālās apziņas specifiku Latgalē un Vidzemē; izpētīt un izvērtēt ekoloģiski jutīgo teritoriju potenciālu Viedās specializācijas stratēģijas īstenošanai, balstoties uz pilotpētījumiem izvēlētās modeļteritorijās Latgalē un Vidzemē; izstrādāt un aprobēt ekotehnoloģiski orientētu koncepciju sociālās apziņas harmonizācijai. Projekts ir uzsācis pētījumus piecās aizsargājamās dabas teritorijās, kurās tiek veikts detalizēts situācijas izvērtējums  (sabiedrības apziņas, cilvēka dzīves vides kvalitāti apdraudošo faktoru un  ekosistēmu pakalpojumu izpēte). Pirmajā posmā tika izraudzītas paraugteritorijas, kurās tika pētīta iedzīvotāju attieksme un vides apziņa, dzīves veida specifika un identificēta iedzīvotāju motivācija.  Tika veikta pētījumā iesaistīto mājsaimniecību atlase un primārā aptauja, kurā iesaistītas 248 mājsaimniecības.
    Vairāk par projektu Latvijas Zinātņu Akadēmijas mājas lapā

    Papildus informācija:
    Jolanta Bāra
    E-pasts: jolanta.bara@biology.lv
    Inta Ostrovska
    E-pasts: inta.ostrovska@du.ces.lv

    Biežāk apmeklētās saites

    Raksti mums

    Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

    Rakstīt ziņu

    Pasākumu kalendārs

    < November >
    28 29 30 31 1 2 3
    4 5 6 7 8 9 10
    11 12 13 14 15 16 17
    18 19 20 21 22 23 24
    25 26 27 28 29 30 1

    DU BUKLETI

    Pieraksties jaunumiem e-pastā

    Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!