• A- A A+
  • Veiksmīgi noslēgusies Erasmus IP „Zinātnes komunikācija kā instruments topošajiem biologiem un vides speciālistiem”

    Aktualizēts 30.05.2013 21:18

    Daugavpils Universitātē no 2013. gada 11. līdz 25. maijam notika starptautiskā Eiropas Savienības Mūžizglītības programmas ERASMUS apakšprogrammas Erasmus Intensīvā Programma „Zinātnes komunikācija kā instruments topošajiem biologiem un vides zinātniekiem ”. Šī Intensīvā Programma tika izveidota, lai veicinātu komunikatīvo pieeju dabas un vides jautājumiem, palielinātu sabiedrības interesi un izpratni un apmācītu studējošos dabaszinātņu skaidrošanas un popularizēšanas jomā. Programmā piedalījās bioloģijas un vides zinātnes studējošie un mācībspēki no Daugavpils Universitātes, Šauļu Universitātes un Helsinku Universitātes.

    Programmas mērķis bija sniegt studentiem ne tikai teorētiskās zināšanas un praktiskās iemaņas savā jomā, bet arī iemācīt, kā savas zināšanas nodot pārējai sabiedrībai tai saprotamā veidā, tādējādi veicinot ne tikai studējošo pētnieciskās prasmes, bet arī viņu izpratni par komunikāciju ar sabiedrību. Šīs vasaras skolas mērķis bija arī veicināt studējošo interesi par mobilitāti, jo dabaszinātņu studējošie bieži vien dažādu iemeslu dēļ neuzdrošinās piedalīties mobilitātes programmās, kas ir lieliska iespēja ne tikai iegūt plašākas zināšanas un uzlabot praktiskās prasmes, bet arī paplašināt savu redzesloku. Lai sociāli ekonomiskā attīstība notiktu saskaņā ar ilgtspējīgas attīstības principiem, nākamajiem biologiem un vides speciālistiem jāspēj ne tikai izvērtēt situācijas dinamiku un pieņemt izšķirošus lēmumus, lai risinātu radušās problēmas, bet arī komunicēt ar sabiedrību un skaidrot šos jautājumus, risinājumus, cēloņus un sekas.

    Pirmajā Intensīvās programmas nedēļā tās dalībnieki apguva teorētiskās zināšanas par to, kādēļ zinātniekiem ir jāprot komunicēt ar sabiedrību un, kāda ir zinātnieku nozīme ilgtspējīgas attīstības veicināšanā. Notika arī praktiskās nodarbības par to, kā pareizi sagatavot prezentācijas un komunikācijas aktivitātes, kā veidot runu un, kādi aspekti jāņem vērā, lai aktivitāte izdotos. Iegūtās zināšanas studenti nostiprināja, grupās sagatavojot zinātnes komunikācijas aktivitātes un prezentējot tās Muzeju nakts pasākumā Daugavpils cietoksnī.

    Studenti bija sagatavojuši aktivitātes par piecām tēmām:

    Baltijas jūras piesārņojums – interaktīvā veidā tika sniegta informācija par to, cik piesārņota ir Baltijas jūra, kā mūsu ikdienas paradumi to ietekmē, un ko mēs varam darīt, lai to novērstu un samazinātu.

    Kādēļ pazūd bites? – studējošie bija sagatavojuši parauglamatas, kurās mēģināja noķert kādu cietokšņa teritorijā mājojošu biti, kā arī uzskatāmā veidā apmeklētājiem skaidroja bišu dzīves paradumus, kā arī faktorus, kas negatīvi ietekmē bišu populācijas.

    Tauriņi, kas ziemo pulvera glabātuvē – apmeklētāji varēja apskatīt sagatavoto prezentāciju par taureņiem un to ziemošanas vietām, kā arī doties ekskursijā kopā ar studējošiem pa cietokšņa vaļņiem un velvēm.

    Kā HES bloķē lašu ūdens ceļus – studējošie interaktīvā veidā atainoja grūto, sarežģīto un praktiski neiespējamo lašu ceļu pretī HES, kā piemēru rādot Daugavas kaskādi.

    Svešās sugas Latvijā – interaktīvā veidā studējošie stāstīja apmeklētājiem par augu un dzīvnieku sugām, kas mums šķiet ļoti pazīstamas un ierastas, bet patiesībā ir ieceļojušas no citām zemēm.

    Ar šīm aktivitātēm studējošie vēlējās pievērst apmeklētāju uzmanību dažādām problēmām un jautājumiem, kuru risināšanā sabiedrībai ir būtiska nozīme.

    Otro Intensīvās programmas nedēļu tās dalībnieki pavadīja DU Studiju un pētniecības centrā „Ilgas”, kur apguva datu ienākšanas metodes dažādos biotopos – mežā, ūdenstilpnēs un purvos un mitrājos, kā arī datu apstrādi ar zinātnisko aprīkojumu. Intensīvās Programmas noslēgumā tās dalībnieki apmeklēja aizsargājamo dabas teritoriju „Dvietes paliene”, iepazina tās izveides vēsturi un darbības mērķus, devās ekskursijā pa palieni un vēroja putnus un dzīvniekus.

    Intensīvās programmas laikā apgūtais materiāls un zināšanas tiks iekļautas visu triju universitāšu studiju programmu saturā, savukārt studējošie, kuri piedalījās programmā saņems sertifikātus par piedalīšanos un 4,5 ECTS kredītpunktus.

    Sīkāka informācija:
    Uldis Valainis
    DU Sistemātiskās bioloģijas institūts
    Vienības 13-230
    tālr.: 65426719
    uldis.valainis@biology.lv

    Biežāk apmeklētās saites

    Raksti mums

    Nosūti savu jautājumu, ieteikumu, vai arī vienkārši sazinies ar mums un mēs centīsimies atbildēt cik ātri vien varam!

    Rakstīt ziņu

    Pasākumu kalendārs

    < January >
    30 31 1 2 3 4 5
    6 7 8 9 10 11 12
    13 14 15 16 17 18 19
    20 21 22 23 24 25 26
    27 28 29 30 31 1 2

    DU BUKLETI

    Pieraksties jaunumiem e-pastā

    Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!